Chamecereus (Chamaecereus)Tvořen z nevelkého keříku ze spirálového žebrovitého porostu, nepřevyšující 15 cm výšky.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Chamaecereus.
POPIS:
Chamaecereus je lehce pěstovaný kaktus, který je tvořen tvořen z prstovitých stonků, pokrytých býlými ostny, které se rychle rozrůstají a dosahují až 10 cm délky. Kvete v létě několik týdnů, jasně alimisticky, krásnými červenými květy. Chamaecereus miluje přímé sluneční světlo. Zálivka by měla být od jara do podzimu úměrná, v zimě řídká. Do doby aktivního růstu udržujte rostlinu při pokojové teplotě, v zimě by neměla klesnout pod 7°C. Velice dobře snáší suchý vzduch. Jednou za 14 dní je nutné přihnojit rostlinu hnojivem pro kaktusy.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Tropické oblasti Jižní Ameriky a Jižní Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Chamaecereus miluje stanoviště s dostatkem přímého slunečního světla.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Chamaecereus potřebuje od jara do podzimu zalévat úměrně, přes zimu spíše vzácněji. Jednou za 14 dní je nutné Chamaecereus přihnojit hnojivem pro kaktusy.
MNOŽENÍ:
Chamaecereus se množí semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vrchol stonku sesychá, níže měkká hniloba:
Příčinou bývá nadbytek vody, a to obzvláště v zimě. Postačí, když rostlinu budete méně často zalévat.
Žádné přírůstky:
Příčinou je zcela jistě buď nedostatek vody v létě, nebo nadbytek vody v zimě.
Bronzovité zabarvení povrchu:
Příčinou je jednoznačně sviluška.
Korkovitost povrchu:
Příčinou může být lokální poškození hmyzem, také však náhlé ochlazení nebo mechanické poškození. Příčinou však může být také nedostatek vody v létě.
Měkké hnědé skvrny:
Příčinou je vždy hniloba stonku, která však dobře pěstované rostliny zpravidla nepostihuje. Místo, které je takto napadené, vyřízněte, substrát pak zalijte systémovým fungicidním přípravkem a rostlině zlepšete všeobecné podmínky k růstu.
Vytáhlý stonek a deformace:
Příčina je závislá na ročním období. V zimním období je důvodem příliš teplé prostředí. V letním období je důvodem nedostatek světla. Pokud chcete zachovat estetický tvar rostliny tak, aby rostlina rostla stejnoměrně, květináč občas otočte.
Bílé chumáčky na povrchu:
Příčinou bývají vlnatí červci.
Tvrdé hnědé štítky na povrchu:
Příčinou jsou puklice.
Hniloba základu stonku a úhyn stonku:
Příčinou je zcela jistě hniloba báze, která byla vyvolaná nadměrnou vlhkostí během zimního období. Vrchol stonku použijte jako řízek. Neudržujte slabou vrstvu kamenné drtě.
|