Hoja, voskovka (Hoya)Hoja získala své jméno po britském zahradníkovi Thomasi Hoyovi z přelomu 18.-19. století
BOTANICKÝ NÁZEV:
Hoya carnosa, Hoya bella, Hoya lacunosa, Hoya linearis, Hoay multiflora.
POPIS:
Je to rostlina s popínavými letorosty okolo opory. Při suchém vzduchu se rostliny dobře adaptují, chceme-li však, aby lépe rostly, je nutné je postřikovat. Ke květenství potřebují přímé sluneční světlo. Existují pouze dva druhy Hoji:
1.) s krémově-bílými listy
2.)nebo se žlutým pruhem po okraji listu.
Rozmnožují se lehce, a to nadzemními rouby v průběhu celého roku. Přesazovat doporučujeme pouze mladé rostliny, a to každý rok. Starší rostliny potom přesahzujeme jednou za 2 až 3 roky.
ČELEĎ:
Asclepiadaceae, tolitovité.
PŮVOD:
Dolní Barma, střední Čína až Austrálie.
DOBA KVĚTU:
Květen až září.
TEPLOTA:
Teplota musí být přiměřená, asi 20 až 24°C, v zimě chladnější, ne vyšší než 17°C. V teplé místnosti listy žloutnou a opadávají. Rostlinu více napadají škůdci.
OSVĚTLENÍ:
Jasné rozptýlené světlo s malým mnžstvím slunečního svitu. Nejlépe se jí daří na západním a východním okně. Na jižním okně je nutné přistínění. V zimě Hoyu držíme na maximálně slunečném místě.
ZÁLIVKA:
Na jaře a v létě bohatá. V zimě však zaléváme velice opatrně. Půda musí být před každou zálivkou proschlá. Vše závisí na teplotě v místnosti. Vodu používáme měkkou a odstátou. Nesnáší přelití či velké přesušení.
HNOJENÍ:
Od března do srpna hnojíme jednou za 14 dnů tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Ředíme více než je v pokynech uvedeno.
VLHKOST VZDUCHU:
Rosíme pravidelně, při kveteni dáváme pozor, aby voda nepřišla do styku s květy. Je dobré postavit ji do misky s vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Jednou za dva až čtyři roky na jaře.
Doporučený podíl zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl prohnojené půdy, 1 díl rašeliny, 1 díl listovky, 1 díl písku.
Doporučený podíl zeminy: 1 díl listoky, 1 díl kořenů pepřince, 1 díl rašeliny s přidáním dřevěného uhlí a písku. Dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Stéblovými řízky z přirostlých výhonků minulého roku. Do jednoho květináče dáme i několik výhonků.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice mohou rostlinu napadnout během příliš teplého přezimování. Po přelití nebo při umístění na temném místě rostlině opadávají listy.
|