Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica)Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) je skalnička, a zároveň jedna z nejobtížnějších, půdou krytých rostlin, s ohraničenými a nerozptýlenými listy, sestavenými do nahodilé růžice.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Antennaria dioica.
POPIS:
Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) je skalnička, a zároveň jedna z nejobtížnějších, půdou krytých rostlin, s ohraničenými a nerozptýlenými listy, sestavenými do nahodilé růžice, ze které vyrůstají obložené stonky a velké množství nadzemních plosek s nádechem od listů. Celé jsou pokryty hedvábným porostem. Rostliny rostou zpříma, listy v linii, na konci porostu jsou rozpoložené shluky různobarevných nebo bílých kvítků. Jak naznačuje druhové jméno, kvítka jednoho druhu mohou být pouze ženskými, mužskými, ale i oboupohlavními.
Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) roste blahodárně. Na zahradních skalkách je pěstují na suchých a slunečních místech. s chudou, písčitou a kyselou půdou nebo tam, kde dávno tráva neroste. Na špatně úrodné půdě s humusem v polostinném místě si drží kompaktnost a porosty ihned dorůstají do výšky.
Nakolik se Antennaria dobře rozrůstá a její výhonky se ukoření, je možné ji lehce rozmnožovat dělením, nejlépe na jaře i na podzim. Jestliže ji poskytneme více místa, ihned se pokrývá červeno-stříbřitým zbarvením.
Ve střední Evropě se s ní setkáváme ve velkém míře, především na suchých prostranstvích, pastvinách, slunečních skalách a také na teplých loukách. Stonek dosahuje 5 až 15 cm výšky, růžice se objevuje nejdříve při východu slunce, ukazuje husté stříbřité lžíce.
V parcích rostou některé další kultury, např. "Tomentosa" má vlasové nebo bíle bachraté listy, "Minima" bývá vysoký nanejvýše 5 až 8 cm a spadá do nejmenších skalniček.
Antennaria plantaginifolia(L.):
Je původem ze severní Ameriky, je hrubší a přichází dříve, jeho listnatý porost vyrůstá do délky 40 cm. Širokými oválnými listy se podobá jitroceli. Květenství je také trochu větší, než u předcházejícího druhu a kvete od dubna do června. Tato Antennaria se nezachytí a rychle pokrývá velká pole, a to v takovém množství, že tam jiné rostliny už nemohou růst.
ČELEĎ:
Asteraceae, hvězdnicovité.
PŮVOD:
Původem ze severní Ameriky.
UMÍSTĚNÍ:
Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) se nejlépe pěstuje na zahradních skalkách, na suchých a slunečnych místech, kde je chudá, přísčitá a kyselá půda.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) má rád suchá a slunečná místa, s chudou, písčitou a kyselou půdou.
MNOŽENÍ:
Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) se koření výhonky, je možné jej lehce rozmnožovat dělením, nejlépe na jaře i na podzim.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica) je škůdci a chorobami napadán jen velmi vzácně.
|