WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Cykas japonský (Cycas revoluta)


ROSTLINNÝ SVĚT


Cykas japonský je Jedna z nejatraktivnějších rostlin na zemi.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Cycas revoluta, cycas circinalis.
POPIS:
Cykas je ságová palma. Zevnějškem je podobná palmě, i když s ní není příbuzná. Je to velmi pomalu rostoucí rostlina, za rok jí vyroste pouze jeden list. Postupem času se cykas stává dekorativní, dorůstá výšky 60cm. Rostlina se cítí dobře při teplotě 18-21°C. Zaléváme cykas pravidelně a přiměřeně, půda by neměla vysychat, ani být příliš vlhkou. Na jaře a v létě hnojíme jednou za 2 až 4 týdny. Cykas vyžaduje jasné a rozptýlené světlo. Rostlinu je nutno postřikovat.
ČELEĎ:
Cycadaceae, cykasovité.
PŮVOD:
JIhovýchodní Asie, Japonsko.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo, nikoli však na přímém slunci.
TEPLOTA:
Přiměřená, Cikas dobře snáší výkyvy teplot, roste v teplých i chladných místnostech. Zimní teploty 12-16°C. V létě můžeme postavit květináč s cikasem na balkón nebo do zahrady. Potřebuje rovnoměrné osvětlení ze všech stran a ochranu proti větru.
OSVĚTLENÍ:
Jasné intenzivní světlo v zimě i v létě. Dobře se hodí jižní a jihozápadní okna.
ZÁLIVKA:
Bohatá na jaře a v létě. V zimě zmírněná. Cikas nesnáší přelití. Přebytek vláhy vede k zahnívání.
HNOJENÍ:
V době vegetačního růstu od dubna do srpna přihnojujeme každých čtrnáct dní speciálním hnojivem pro palmy a druhým hnojivem pro pokojové rostliny. Hnojivo by nemělo obsahovat soli, kalcium atd.
VLHKOST VZDUCHU:
Má rád vlhký vzduch, proto je nutné pravidelné rosení v létě i v zimě. Snažíme se často sprchovat teplou vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mladé rostliny do pěti let každoročně. Starší za 4-5 let. Zemina - dva díly lehké hlinité drnovky, jeden díl prohnojené zeminy, jeden díl listovky, jeden díl rašeliny, jeden díl písku a malé množství dřevěného uhlí. Dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Odmladky, které se objevují na mateřském stvolu sundáme, potřeme tlučeným dřevěným uhlím. Mírně se podsuší a sází do směsi listovky a rašeliny a písku. Zalévají se velice opatrně. Je dobré použít prohřátou zeminu a stimulátory růstu. Rozmnožují se i semeny, ale velice těžko.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Moučný červ v příliš teplém a nevětraném zimovišti, kořenová hniloba, štítenka.

___________________________________________________________________________________